PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724694}
7,8 159 755
ocen
7,8 10 1 159755
7,1 40
ocen krytyków
Wołyń
powrót do forum filmu Wołyń

Mój dziadek był w 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, widział ZBRODNIE I LUDOBÓJSTWA jakich popuszczali się Ukraińcy na Polakach, wielokrotnie powtarzał, że Niemcy byli wręcz humanitarni w porównaniu do Ukraińców, bo Niemcy to zazwyczaj strzał w tył głowy, a Ukraińcy obdzieranie ze skóry, palnie żywcem, rozrywanie na pół przy pomocy koni, nabijanie na pal i inni niewyobrażalne tortury jak ze średniowiecza, i to względem wszystkich nawet malutkich dzieci itd... mieszkam od lat za granicą PL, poznałem miłego Ukraińca, mówił, że większość Ukraińców żywi wielką nienawiść do Polaków, a zbrodniarze są wychwalani pod niebiosa i tylko nieliczni tacy jak on sprzeciwiają się temu, no ale tacy nie mają tam życia, między innymi dlatego wyjechał za granicę zanim rozpoczął się konflikt z Rosją, a korupcja jaka jest na Ukrainie przechodzi wszelkie możliwe pojęcia, można tam kupić każdego urzędnika, sędziego, polityka itd. wszystko jest tylko kwestią ceny, często wcale nie wysoką, jeśli masz pieniądze to możesz w biały dzień zastrzelić, zgwałcić, skatować itd. kogoś na środku ulicy i czekać na przyjazd milicji, odpowiednia suma załatwi sprawę, raj dla psychopatów ps. zapomniałem dodać, do dnia dzisiejszego Ukraińcy nie przyznają się do winy i nie przeprosili, w przeciwieństwie do Niemców i Rosjan (w Rosji nawet telewizja publiczna puściła film "Katyń", za to Ukraińcy sprzeciwiają się powstaniu filmu "Wołyń" )

Janus83

bandera był sodomitą i gwałcicielem a jego matka dawała dupy za kasę i to jest fakt,naród który ma takich bohaterów nie ma przyszłości

Przemek_Owczarski

nie mogę się doczekać na ten film

ocenił(a) film na 5
Przemek_Owczarski

Nie pamiętamy, co rzekli politycy? "Nie chcemy szkodzić Ukrainie w drodze do UE".

shamar

UE powinna się rozpaść

ocenił(a) film na 5
Przemek_Owczarski

Na początek - przywrócenie granic ;)

shamar

Wiadomo, dlaczego o Wołyniu i Małopolsce Wschodniej się milczy... Aż płakać się chce na myśl o tej sieczce medialnej, którą nas karmią, że też sumienie polityków nie dręczy??
Nie wiem, czy wybiorę się na film, bo sam fakt Zbrodni Wołyńskiej wywołuje we mnie poruszenie, nie bardzo potrafię ogarnąć to cierpienie, które tam miało miejsce, ale bardzo cieszę się, ze taki film powstaje.
A przede wszystkim, cześć pamięci zamordowanym... i oby już nigdy więcej do czegoś takiego nie doszło.

ocenił(a) film na 5
dina28

Myślę, że 95% (jak nie więcej) polityków nie zna określeń sumienie, honor itp. ;)

shamar

jestem podobnego zdania

dina28

Bardzo dobrze, że mówisz Wołyń i Małopolska Wschodnia, bo wprawdzie najstraszniejsze i najliczniejsze zbrodnie były na Wołyniu, ale odbywały się również w Małopolsce Wschodniej. Łączne, więc szacunki zamordowanych to nawet do 200 tys. choć badanie ze strony polskich stowarzyszeń są bardzo trudne, bo ukraińskie władze praktycznie żadne nie chcą chętnie współpracować.
Straszne jest to, że polityka UON to była polityka czystek Polaków, aż za Kraków. To miała być Wielka Ukraina z całą Galicją w jej ramach. Nomen omen, dlatego Niemcy pozwolili Ukraińcom na założenie UON-B właśnie w Krakowie i to w lipcu '40. Jednak Ukraińcy i pod koniec wojny nie zrezygnowali z naszych ziem. Komuniści Ukraińscy próbowali wymusić na Stalinie oddanie między innymi Zamościa, Hrubieszowa, Chełmszczyzny. Takie postulaty wśród komunistów ukraińskich były żywe nawet w latach 70.
Niestety to wpływa i na obecną społeczność Ukraińców, którzy budują swoją narodowość właśnie na takich chorych poglądach.
Jednak zapominanie o zbrodniach z II WŚ to zbrodnia przeciwko pamięci narodu o swoich przodkach. Nie można czegoś takiego robić w imię czegokolwiek a ten kto tak czyni temu życzyć można tylko takiej samej pamięci o nim ze strony jego następców na tym łez padole.
W związku z tym dzisiejsze władze polskie zapominając o zbrodniach w Małopolsce Wschodniej i wymuszając ciszę w temacie nie różnią się od ludzi radzieckich i ich polskich sprzedawczykach, którzy to samo robili z pamięcią o Katyniu.

ElComandante

Ukraińcy nie będą pomagać nam w wyjaśnianiu swoich zbrodni bo nie chcą kwestionować podwalin swojej tożsamości narodowej. Inną kwestią jest budowanie swojego państwa na ludobójstwie to tak jakby nowy dom wznosić na kupie gówna.

mynio5

Zgodnie z tym taki dom powinien runąć, i tak samo mam nadzieję, że runą ich obecne podwaliny państwowości, żeby Ukraińcy mogli zbudować nową Ukrainę, na prawdzie historycznej.

Micman1995

Zapewne runie i to z wielkim hukiem. Niestety nasz kraj może dostać rykoszetem chociażby w postaci fali uchodźców.

mynio5

Przynajmniej będą to uchodźcy kulturowo zbliżeni do nas.

Micman1995

Część byłaby przesiąknięta banderyzmem więc z tym podobieństwem kulturowym bym nie przesadzał.

mynio5

Mimo banderyzmu to przecież wciąż Słowianie. A pisałem o podobieństwie kulturowym w kontraście z uchodźcami z Bliskiego Wschodu.

Micman1995

W czasie wojny niczym nie różnili się od obecnych islamistów.

ocenił(a) film na 10
Przemek_Owczarski

http://www.nawolyniu.pl/artykuly/zeman.htm

AggusiA

Ale w świadomości Polaków jest tylko Katyń, bo tam wymordowano oficerów, a na Kresach zaledwie ludność cywilną, czyli nikomu nieznanych szaraczków. Mam nadzieję, że reżyser nie będzie stronił od brutalnych scen i pokaże, w jakich męczarniach umierali Polacy na Wschodzie i że Katyń przy bestialstwach popełnianych przez upowców jest zaledwie dziecinną igraszką.

ocenił(a) film na 9
Przemek_Owczarski

Teraz jest odpowiedni czas, aby wyszedł film o ludobójstwie na Wołyniu, o UPA. Nie chodzi o wzbudzanie nienawiści do Ukrainy i tym podobne, ale w obliczu tego co obecnie dzieje się w tym państwie i tego jakie m.in. my Polacy teraz podejmujemy działania, żeby im pomóc, zwrócenie uwagi jak oni zachowali się wobec Polaków gdy nas atakowali z różnych stron Niemcy i Rosjanie. Jest to odpowiedni czas, żeby ludzie przyjęli do wiadomości jaka jest prawda i aby wpisano to tam gdzie trzeba do podręczników. Mam nadzieję, że film rzetelnie odda to co się działo. Jest film Wołyń - zapis zbrodni" i na podstawie nadal żyjących świadków tej historii można nakręcić świetny film. Ciekawe jaki będzie

iris_1984

Myślę, że duża część i tak przyjmie ten film jako "atak na nas". Ale my mamy święte prawo do stworzenia takiego filmu, bo komuś trzeba coś uświadomić.

Przemek_Owczarski

Tutaj taka lista metod jakie banderowcy stosowali wobec naszych rodaków:
http://viralka.pl/oto-jak-ukrainska-upa-mordowala-i-torturowala-polakow-przeraza jaca-lista/

Nie wiem czy to są rzetelne informacje, ale jedno jest pewne - są wstrząsające. +18

dobryfilmowiec

Metody były okrutne, czytałem i obcinaniu piłą kończyn, o nabijaniu płodów na płot, nie ma nic gorszego i okrutniejszego. Jak można godzić się na kult takich ludzi....

dobryfilmowiec

To zło wciąż w nich siedzi, chyba genetycznie. Pracował u mnie budowlaniec z Ukrainy. Niby wszystko fajnie i miło. Któregoś razu na jesieni zaczęło się robić chłodno i trzeba było już rąbać drewno do kominka. Mieliśmy rębak do drewna, taką siekierę samoróbkę wyciętą z jednego kawałka stali. On porąbał trochę tego drewna, po czy mówi: "Tu na środku powinno być takie okrągłe wycięcie". Ja zdziwiony mówię: "Po co, przecież by ci polana w nie wpadały i by było ciężej ciąć". A ten odpowiada (trwała już wojna w Donbasie): "Bo jakby tym ucinać głowy separatystom, to by ich bardziej bolało". Nie muszę mówić, jak na niego spojrzałem. Pod wpływem mojego wzroku od razu powiedział: "No żartuję przecież". Ale on nie żartował, po prostu mu się wyrwało. To chyba naród, który okrutny mord ma po prostu we krwi. I wystarczy tylko jakiś zapalnik, a z niby normalnych ludzi robią się dzikie bestie.

ragemnin

Jest teraz milion Ukraińców w Polsce, idź i pogadaj z nimi, spróbuj poznać, ale nie, lepiej tkwić w swoich chorych przekonaniach.

ocenił(a) film na 10
Agniete

Dlaczego kompletnie mnie nie dziwi że kobieta piszę takie zdanie? Wy to byście wszystkich poznawały jak leci. Choćby było wiadomo że przyjadą jacyś ludzie was okraść to i tak najpierw starały byście się ich poznać. Ja poznałem wielu urkainców i tylko jeden z nich mówi o Wołyniu wiedząc że to zbrodnia ludobójstwa dokonana przez jego pobratymców. Reszta uważa ( mimo studiowania w Polsce ) że my Polacy sobie tą zbrodnie wymyśliliśmy żeby im dokopać i teraz dodatkowo pomagać dzięki temu rosji. Oni są chorzy i większość z nich uważa nas za wrogów. Jedna z ukrainek otwarcie mi powiedziała że nienawidzi wszystkich polaków, chociaż sama studiuje w Polsce 3 lata, a do tego miała chłopaka polaka... Żenada.

ocenił(a) film na 9
Hopcola

Ukrainiec, Ukrainka, Ukraina, ukraiński...
Polak, Polka, Polska, polski...

Hopcola

Przepytałeś wszystkich Ukraińców ? Wow. Jakoś ci których ja znam nie są bandą żądnych krwi bandytów.

ocenił(a) film na 7
Agniete

Przepytać ? A powiedzą ci prawdę ? Wyobraź sobie dziecko, że na Wołyniu i Galicji do pewnego momentu też nie byli oni bandą żądnych krwi bandytów, naprawdę naiwność i głupota polskiego społeczeństwa boli bardzo, uczcie się na błędach zamiast myśleć genitaliami.

Przemek_Owczarski

Mam nadzieję, że ten film otworzy oczy choćby części ogłupionego społeczeństwa...

dia8el

też mam taką nadzieję :)

ocenił(a) film na 7
Przemek_Owczarski

Zgadzam się. Ukraińcy mają jeden problem. Kompleks mniejszości. W 1939 ponad 90 procent Ukraińców było chłopami, którzy pracowali na ziemiach należących do polskich właścicieli ziemskich. Inteligencja wśród narodu ukraińskiego to był margines ledwo przekraczający 1 procent. W tych warunkach nacjonalizm i wykształcona za czasów zaborców, a także przez nich podsycana, nienawiść do Polaków przysłoniła niewykształconemu ludowi umysł. Przypomina mi to sytuację z Hutu i Tutsi, choć na nieco innym szczeblu. Mimo, ze Ukraińcy mogę mieć do nas żal (co jest raczej historycznie przewiną części szlachty) nic ich zbrodni nie usprawiedliwia, gdyż przed wołyńską rzezią wcale nie byli gorsi i swoje za uszami mieli. Teraz ich nienawiść jest zupełnie bezzasadna, a ich "bohaterzy" i sztandary śmieszne. Zgoda z nimi jest niestety niemożliwa, a w naszym interesie leży słabe państwo ukraińskie stanowiące bufor, odgradzający nas od Rosji.

Przemek_Owczarski

Janukowycz w przemówieniu w polskim parlamencie po polsku powiedział: 'Przepraszamy i prosimy o wybaczenie.'

slasher518

Dziwne że powiedział to "nielubiany-zły" Janukowycz a "lubiany-dobry" Poroszenko wręcz przeciwnie.....

Przemek_Owczarski

Zgadzam się, ukraińcy to równi zbrodniarze, chciałoby się powiedzieć, że nawet więksi od niemców czy rosjan, no ale nie przesadzajmy. Od rosjan może i tak, od niemców niekoniecznie.
Chociaż racja, ich zabójstwa były najgorsze, tortury i coś okropnego. Mój dziadek tak samo był świadkiem morderstw, głowę jego wujka zobaczył nadzianą na deskę od płotu.
Ten film musi zostać strasznie rozgłoszony, w polskim szkolnictwie tylko wspomina się pobieżnie o Wołyniu (że były "jakieś tam" ludobójstwa, chociaż pewnie tak też w szkołach nie mówią ze względu na poprawność i narzucony program nauczania przez idiotyczną władzę).
Nie rozumiem, dlaczego w polskich podstawówkach/gimnazjach nie uświadamia się, że ukraińcy zabili prawie tyle samo Polaków co rosjanie!! Póki co udokumentowane jest, że rosanie na pewno zabili 150 tysięcy Polaków, a ukraińcy PONAD 100 tysięcy... Może są gdzieś nowsze informacje, w każdym razie ciężko je znaleźć, zazwyczaj wyskakuje niczym nie poparty syf, w każdym źródle co innego.
W każdym razie: ukraińcy byli zbrodniarzami równymi rosjanom, młodzi Polacy muszą być przynajmniej tego świadomi...

TheSeQa

Tylko uważaj w drugą stronę, bo wpajanie gimnazjalistom takich informacji, mimo że samo w sobie jest dobre, może wywołać u nich nienawiść do wszystkich Ukraińców...

Micman1995

Nie chodzi o wpajanie, a raczej o mówienie prawdy. Wspominanie o winach każdego z tych 3 krajów (niemiec/rosji/ukrainy) jest bardzo nierównomierne i zafałszowane.

TheSeQa

No to akurat jest prawda, w dużej mierze to zależy od prowadzenia polityki historycznej. Prawda jest taka, że mamy prawo wiedzieć i wyciągać wnioski.

Przemek_Owczarski

Akurat 27 WDAK nie bylo wtedy kiedy byla potrzebna malo tego cala AK sie nie popisala w czasie Rzezi Wolynskiej z mojej rodziny zginelo z rak ukraincow 19 osob z moich bezposrednich przodkow moja praprababcia zabita we wsi Sieliszcze i moja prababcia zamordowana w Ignatowce Troscianieckiej . Czesc rodziny ocalala dzieki schronieniu sie w Przebrazu a czesc w Cumaniu i zeby bylo ciekawiej pomoc otrzymywali od niemcow i od partyzantki radzieckiej najmniejsza natomiast od Armii Krajowej i tylko trzeba sie zastanowic czy biernosc AK w tamtym krwawym czasie byla spowodowana zaskoczeniem ( co raczej jest malo prawdopodobne ) czy tez bylo swiadomym dzialaniem dowodztwa AK ....

ocenił(a) film na 7
Przemek_Owczarski

Niemieccy naziści byli humanitarni? Obozy koncentracyjne, zamienianie ludzi w mydlo, eksperymenty medyczne na dzieciach, to humanitaryzm!? W calej historii swiata nie bylo czegos takiego jak fabryki smierci, ktore stworzyli! To wlasnie obrzydliwa ideologia nazistowskich Niemiec walnie przyczynila się do Wolynia. Dlaczego niemieckich nazistów rozsadzono, a ukraińskich zbrodniarzy nie? Ano dlatego, ze nazistowskie Niemcy przegraly wojnę. Caly świat obiegly zdjęcia i filmy z obozow koncentracyjnych. Caly swiat sie o tym dowiedzial. Ukraina natomiast byla częścią zwycięskiego ZSRR. Jako osobne państwo nie istniala. A wladze sojuzu postanowily sprawę tuszowac. Podobnie jak to robily z Katyniem.

ocenił(a) film na 10
Edna_fw

Niemców obciąża skala zbrodni bo jeśli liczyć liczbę ofiar to niemieckie zbrodnie były bez precedensu w Europie ( Według najnowszych badań Niemcy zabili więcej ludzi niż Stalin chyba tylko Mao miał jeszcze więcej ofiar na sumieniu niż Hitler) Natomiast Ukraińcy wykazali się bezprzykładnym okrucieństwem jakiego nawet Niemcy na ogół nie wykazywali a przynajmniej u Niemców takie bestialstwo zdarzało się raczej rzadko. Ukraińcy wykazywali jakąś chorą fascynację torturami.

Raedwald

Stalin zgładził ok 50 mln ludzi i nie ma sobie równych. Nie wiem skąd bierzesz te dane do swoich farmazonów. Podaj źródło. A usprawiedliwianie zbrodni Niemców i Rosjan, tylko po to, żeby pokazać jak okrutni byli Ukr to zwykłe k... i antypolskie działanie mentalnie ubogich szaraków. Poczytaj o zbrodniach NKWD, albo zobacz film Czekista i wtedy napisz kto wykazywał chorą fascynację torturami. Antyukraińska retoryka przesłania racjonalne myślenie oparte na faktach historycznych. Nie tędy droga!

ocenił(a) film na 10
Myszkin_filmweb

Stalin nie zgładził 50 milionów ludzi, te dane są skrajnie zawyżone i przestarzałe. Poczytaj np Skrwawione Ziemie. To nie antyukraińska retoryka to fakty. Jeśli liczyć możliwości NKWD i UPA to Ukraińcy byli znacznie gorsi.

Raedwald

Miałem napisać 20, nie 50, mea culpa. W tej książce podaje się od 6 do 9 mln. A doliczyłeś ile zagłodził na Ukrainie w czasie Wielkiego Głodu?
UPA było gorsze, czyli 85 tys Polaków wymordowanych przez Stalina jeszcze przed wojną, w ramach czystek etnicznych to się nie liczy? W czasach wielkiego terroru Polacy ginęli blisko 40 razy częściej niż inni obywatele sowieccy. Powstanie Warszawskie: naziści mogli mordować dzięki bezczynności Stalina, podczas gdy to Sowieci zachęcali wcześniej do powstania.
Podsumujmy wszystko i bądźmy obiektywni.
.

ocenił(a) film na 10
Myszkin_filmweb

Dane z książki obejmują też ofiary Wielkiego Głodu. Stalin wymordował właśnie od sześciu do dziewięciu milionów osób. Hitler był więc bardziej obciążony. Jeśli chodzi o to co podałeś jest to prawda. Przed wojną faktycznie doszło do eksterminacji Polaków w ZSSR. Ale nie byli to obywatele polscy. Problem w tym że Ukraińcy naprawdę byli gorsi albo co najmniej porównywalni do Sowietów przy nieporównywalnie mniejszych możliwościach UPA. W latach 1939-1941 Sowieci wymordowali około 100 tysięcy Polaków a Ukraińcy potem podobną liczbę. Tylko gdzie Rzym a gdzie Krym. Przy zbrodniach ZSSR mówimy o potężnym państwie z prawie nieograniczonymi możliwościami represji. Zbrodnie ukraińskie właściwie to dzieło bojówek partyjnych i ukraińskiej ludności cywilnej na nieporównywalnie mniejszym obszarze. Jeśli policzysz Polaków w zasięgu działania UPA i Stalina to wyjdzie Ci że Ukraińcy byli gorsi.

ocenił(a) film na 8
Przemek_Owczarski

Prawda jest taka, że ukraińskie bydło nie ma zamiaru robić sobie rachunku sumienia za wołyń. Co więcej otwarcie nawołuje do kolejnego konfliktu z polakami i jedyny sposób na powstrzymanie tej plagi to wyrwanie tego chwasta z ziemi. Pozdrawiam wszystkich naiwnych typu "no, ale od wojny tyle czasu minęlo teraz jest inaczej", "nie każdy ukrainiec jest taki sam" itp itd.

conti01

Ale dlaczego wszyscy skupiają się na stronie ukraińskiej i oczekują, żeby ten naród potępił - jakby nie patrzeć- swoich bohaterów narodowych? Tak, tak, nacjonalizm na Ukrainie jest bardzo silny a Bandera, Stećko i inni "symaptyczni" panowie są czczeni jak bohaterowie, stawia się im pomniki i uczy w szkołach czego to dobrego dla tego kraju nie zrobili. Dla mnie to Polska i jej kolejne rządy powinny dbać o pamięć tych dni i nazywać zbrodnię zbrodnią. To jest w naszym interesie dbać o prawdę historyczną a nie oczekiwać od strony ukraińskiej skruchy i potępienia zbrodniarzy (no, ale jak fantastycznie dbamy o swój interes pokazuje właśnie pamięć o rzezi wołyńskiej, udziale Ukraińców w tłumieniu powstania warszawskiego czy o zbrodni katyńskiej ).

ocenił(a) film na 8
Shalimar00

Banderowiec podszywający się pod Polaka, jakie żałosne.

conti01

Miło poznać

ocenił(a) film na 8
conti01

Nie rozumiem czego się czepiasz, nie napisał przecież nic złego. Może pierwsze zdanie nieco bije po oczach ale z dalszym tokiem rozumowania w zupełności się zgadzam. To właśnie rola polskiego państwa, żeby przypominać, napiętnować i mówić otwarcie i głośno o tamtych wydarzeniach. My tu możemy do woli dyskutować i zgadzać się ze sobą ale co to zmieni? Bądźmy szczerzy Ukry mają wpajaną do łba banderowską propagandę o micie i bohaterstwie swoich przodków i tylko jasne i klarowne stanowisko polskich władz jest w stanie coś zmienić. Ustalenie przez sejm uchwały o ludobójstwie jest pierwszym krokiem w tę stronę. Wołyń Smarzowskiego też odbije się głośnym echem. Następnie trzeba mówić, przypominać i podkreślać na każdym kroku prawdę historyczną. Jeśli Ukry tego nie zaakceptują to odciąć ich od pomocy, zablokować wizy do Polski i zostawić ich samym sobie, niech się męczą z ruskimi. Niestety obawiam się, że rząd polski jest zbyt pro-amerykański i zbyt anty-rosyjski i kosztem pamięci historycznej będzie raczej tę sprawę uciszał niż nagłaśniał. I tu nasza rola. Upominać się na wszelkich marszach, pochodach i rocznicach o pamięć pomordowanych na Wołyniu. Już jedna władza nielicząca się ze zdaniem społeczeństwa wylądowała na bruku. Z tą może być podobnie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones